سلامتیشیوه زندگی

نحوه لایه برداری برای پوست درخشان و صاف

نحوه لایه برداری برای پوست درخشان و صاف

آیا آماده هستید تا روتین مراقبت از پوست خود را به سطح بعدی ببرید؟ لایه برداری پوست شما را تمیز می کند و در عین حال سلول های مرده پوست، چربی و باکتری هایی که می توانند منافذ را مسدود کنند از بین می برد. اما ممکن است تعجب کنید که از چه نوع لایه بردار استفاده کنید، هر چند وقت یکبار باید لایه برداری کنید، و واقعاً چگونه از محصولات لایه بردار استفاده کنید (همه اطلاعات متناقض موجود در آنجا می تواند بسیار زیاد باشد!). نگران نباشید – ما اینجا هستیم تا به تمام سوالات شما پاسخ دهیم و هر آنچه را که باید در مورد لایه برداری بدانید به شما آموزش می دهیم تا بتوانید پوستی صاف تر، روشن تر و یکدست تر داشته باشید.

چیزهایی که باید بدانید

اگر پوست معمولی یا مختلط دارید، از لایه بردار دستی استفاده کنید. اگر پوست چرب یا خشکی دارید، از یک لایه بردار شیمیایی استفاده کنید.

برای لایه برداری صورت، پوست خود را خیس کنید و لایه بردار را با حرکات دایره ای بمالید. قبل از استفاده از مرطوب کننده صورت خود را بشویید و پوست خود را خشک کنید.

برای لایه برداری از بدن، پوست خود را زیر دوش خیس کنید و از اسکراب یا شستشوی بدن استفاده کنید. روی پاها، آرنج ها و دستان خود که در آن پوست خشک تمایل دارد تمرکز کنید.

2 تا 3 بار در هفته یا اگر پوست شما به راحتی تحریک می شود، کمتر لایه برداری کنید.

انتخاب لایه‌بردار مناسب برای صورت

1. برای پوست معمولی یا مختلط

بین لایه بردار شیمیایی و دستی تعویض کنید. پوست شما باید اکثر لایه‌بردارها را تحمل کند، اما اگر اغلب از اسکراب دستی استفاده کنید، ممکن است تحریک شود. برای بهترین نتیجه، یک لایه بردار شیمیایی و دستی را امتحان کنید، اما از آنها در روزهای مختلف استفاده کنید. این به شما کمک می کند تا بدون ایجاد استرس به پوست خود از فواید هر دو استفاده کنید.سعی کنید از لایه بردار با مواد خشن مانند الکل استفاده نکنید.

با فشار دادن یک تکه دستمال به صورت خود می توانید نوع پوست خود را پیدا کنید. اگر این بافت دارای پوسته های خشکی روی آن باشد، شما پوست خشکی دارید. اگر روی دستمال یک لایه نازک روغن وجود داشته باشد، شما پوست چرب دارید. اگر بافت هیچ کدام را نداشته باشد، پوست طبیعی دارید.

انتخاب لایه‌بردار مناسب برای صورت

2. برای پوست های چرب

از یک لایه بردار شیمیایی قوی استفاده کنید. برخی از لایه بردارهای شیمیایی قوی تر از بقیه هستند. لایه بردار را انتخاب کنید که حاوی BHA ها در برچسب یا درصد بالایی از AHA ها باشد.اگر پوست چرب دارید، احتمالا می توانید هفته ای 3 بار لایه برداری کنید.

اگر پوست تیره دارید یا مستعد ایجاد لکه های تیره هستید، از یک لایه بردار ملایم استفاده کنید. برخی از لایه بردارها ممکن است به پوست شما آسیب برسانند و پوست شما را ناهموار نشان دهند.

اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHAs) و بتا هیدروکسی اسیدها (BHAs) هر دو به حل شدن و حذف لایه مرده پوست از روی صورت شما کمک می کنند.

3. برای پوست های خشک، حساس یا مستعد آکنه

از یک پارچه شستشو و لایه بردار شیمیایی استفاده کنید. به دنبال یک لایه بردار شیمیایی ملایم مانند اسید گلیکولیک باشید. برای لایه برداری بیشتر آن را روی دستمال بمالید. سپس یک یا دو بار در هفته صورت خود را به آرامی اسکراب کنید تا سلول های مرده پوست از بین برود.

اسید گلیکولیک نوعی AHA است که از نیشکر به دست می آید. این به ایجاد یک اثر لایه برداری بر روی پوست شما کمک می کند تا پوسته های قدیمی و مرده پوست را از بین ببرد.اگر پوست شما تحریک می شود، به جای پارچه شستشو، محصول را با انگشتان خود بمالید.

لایه برداری صورت

3. مالیدن لایه بردار روی پوست

پوست خود را تمیز کنید، سپس لایه بردار خود را با حرکات دایره ای بمالید. صورت خود را با یک پاک کننده ملایم بشویید، سپس پاک کننده را از روی پوست خود بشویید. صورت خود را با آب ولرم خیس کنید، سپس مقداری از لایه بردار یا اسکراب خود را به اندازه یک چهارم روی نوک انگشتان خود قرار دهید. سپس آن را با حرکات دایره ای روی صورت خود بمالید تا پوست صورتتان لایه برداری شود. کل صورت خود را با لایه بردار حدود 30 ثانیه تا 1 دقیقه ماساژ دهید.

سعی کنید هنگام لایه برداری بیش از حد از این محصول استفاده نکنید. مصرف بیش از حد پاک کننده آرایش صورت می تواند پوست شما را تحریک کند که با فواید لایه برداری خنثی می کند.

هنگام استفاده از لایه بردار خیلی تهاجمی نباشید. در حالی که مالیدن و فشار دادن محصول به پوست می تواند وسوسه انگیز باشد، مالیدن بیش از حد آن می تواند صورت شما را تحریک کند.

2. شستشوی صورت از لایه بردار

لایه بردار را با آب ولرم بشویید و صورت خود را خشک کنید. آب را روی صورت خود بپاشید تا تمام محصول پاک شود. سپس با استفاده از یک حوله نرم و تمیز صورت خود را خشک کنید.

پوست شما بعد از لایه برداری بسیار حساس می شود. حتماً به جای مالش دادن، پوست خود را به آرامی خشک کنید.

اگر از اسکراب صورت استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که هیچ دانه‌ای در خط مویتان وجود ندارد یا روی پوستتان چسبیده است، زیرا می‌توانند منافذ شما را مسدود کنند.

3. استفاده از مرطوب کننده

برای تسکین پوست صورت خود مرطوب کننده بزنید. ممکن است بعد از لایه برداری پوست شما کمی خشک یا سفت شود، بنابراین بهتر است پوست خود را مرطوب کنید. بلافاصله پس از لایه برداری از لوسیون صورت استفاده کنید تا رطوبت را به پوست خود برگردانید. مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که برای نوع پوست شما فرموله شده باشد: برای پوست های خشک، از لوسیون غلیظ و برای پوست های چرب یا مستعد آکنه، از لوسیون های بدون چربی استفاده کنید. سپس مقداری از آن را روی پوست خود ماساژ دهید.

اگر از سرم صورت استفاده می کنید، قبل از استفاده از مرطوب کننده، سرم را بمالید.

2. شستشوی صورت از لایه بردار

4. استفاده از لایه بردار به طور مرتب

2 تا 3 بار در هفته صورت خود را لایه برداری کنید. اگر مرتباً آن را لایه برداری کنید، پوست شما بهترین ظاهر را پیدا خواهد کرد. حداقل، بهتر است دو بار در هفته پوست خود را لایه برداری کنید. اگر پوست شما آن را به خوبی تحمل می کند، 3 بار در هفته لایه برداری کنید.

اگر پوست حساسی دارید، ممکن است فقط یک بار در هفته بتوانید لایه برداری کنید. لایه برداری را به آرامی وارد برنامه روزانه خود کنید و ببینید که پوست شما چگونه واکنش نشان می دهد. اگر لایه برداری را تحمل می کند (به این معنی که تحریک یا قرمز نمی شود)، مقدار لایه برداری را در هفته افزایش دهید.

بهترین زمان از روز برای لایه برداری صبح است. پوست شما در شب خود را تجدید می کند، بنابراین صبح بهترین زمان برای پاک کردن سلول های مرده پوست است.

لایه برداری بدن

1. اسکراپ شکر یا نمک برای پوست بدن

هر هفته با یک اسکراب شکر یا نمک لایه برداری کنید تا پوستی صاف داشته باشید. اگر می خواهید پوست شما واقعا نرم و صاف باشد، هفته ای یک بار از لایه بردار دستی برای بهبود پوست خود استفاده کنید. پوست خود را خیس کنید، سپس قبل از دوش گرفتن، اسکراب را روی بدن خود ماساژ دهید. از شانه های خود شروع کنید، سپس لایه بردار را تا انگشتان پا به پوست خود بمالید. توجه ویژه ای به آرنج ها، زانوها و مچ پاهای خود که در آن پوست تمایل به تجمع دارد، داشته باشید.

اگر از شستشوی بدن لایه بردار استفاده نمی کنید، اگر دوست دارید، هفته ای دو بار از اسکراب بدن استفاده کنید.

می توانید یک اسکراب لایه بردار بدن تجاری بخرید یا خودتان بسازید. برای یک اسکراب ساده بدن، مقدار مساوی شکر قهوه ای یا نمک را با روغن نارگیل، روغن بادام یا روغن بادام شیرین ترکیب کنید.

لایه برداری بدن

2. نحوه استفاده از برس یا اسفنج

اگر از برس یا اسفنج خشک استفاده می کنید از حرکات کوتاه و سبک استفاده کنید. یک برس یا اسکراب به شما این امکان را می دهد که به راحتی پوست خود را بدون محصول لایه برداری کنید. هر روز قبل از دوش گرفتن در حالی که پوست شما خشک است از برس یا اسفنج خود استفاده کنید. از شانه های خود شروع کنید و به سمت پاهای خود حرکت کنید. برس یا اسفنج را با حرکات کوتاه و سبک روی پوست خود حرکت دهید تا سلول های مرده پوست شما پاک شود.

اگر پوست چرب یا معمولی دارید، ممکن است بخواهید از یک برس خشک استفاده کنید. مسواک زدن خشک برای افرادی که پوست حساس یا مخصوصا خشک دارند توصیه نمی شود، زیرا ممکن است برس بیشتر شما را تحریک کند.

3. استفاده از مرطوب کننده پس از لایه برداری

بعد از لایه برداری از مرطوب کننده استفاده کنید تا پوستتان تغذیه شود. طبیعی است که پوست شما بعد از لایه برداری احساس خشکی یا خارش کند. خوشبختانه با استفاده از لوسیون یا کرم بدن می توانید این مشکل را برطرف کنید. به محض اینکه از حمام خارج شدید، کرم مرطوب کننده مورد علاقه خود را روی بدن خود بمالید. از یک لوسیون یا کرم بدن برای پوشاندن کل بدن خود استفاده کنید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا